Meme Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme Kanserinde Radyoterapi Tedavisi

 • Meme Kanserinde Radyoterapi Tedavisi
 • Radyoterapi tedavisi, ameliyat sonrası koltukaltı ve meme bölgesine verilen ışınla, kalma olasılığı olan kanser hücrelerini yok etmeye hedefler. Meme kanseri tedavisinde radyoterapi, memenin kalan dokusunu korumak amacı ile özellikle yenileme riski yüksek olan hastalarda ve meme koruyucu cerrahi yapılan hastalarda uygulanır. Bu alanda ortaya konulan teknolojik yenilikler ve modern cihazlar ile bu teknolojiye hakim donanımlı doktor ve radyofizik uzmanları sayesinde hastalara konforlu bir yaşam sunulmakta ve tedaviden memnuniyet verici sonuçlar alınmaktadır. Radyoterapi, cerrahi ve kemoterapi erken evre meme kanserinde tedavi amaçlı ve koruyucu amaçlı uygulanabileceği gibi, ileri evre hastalarda, ağrı ve kemiklerin kırılma riskini azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır. Radyoterapi haftada 5 gün ve günde 1 kez uygulanmaktadır. Süresi vakaya göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 dakika civarındadır. Tedavinin süresi radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından belirlenir.

  Radyoterapide Trilogy Teknolojisi

  Radyoterapi teknolojisindeki gelişmeler, hedefe yönelik tedaviler doğrultusunda hastaya en az yan etki oluşturacak yöndedir. Radyoterapi cihazlarında yapılan değişikliklerle üç boyutlu konformal radyoterapi, IMRT (yoğunluk ayarlı radyoterapi), sterotaktik radyoterapi (linak bazlı, gamaknife, cyberknife) uygulanarak hedefteki hastalıklı dokuya en yüksek doz uygulanırken çevresindeki normal dokunun en az dozu alması sağlanabilmektedir. Radyasyon onkolojisinde en ileri teknoloji olan “trilogy teknolojisi” ile hasta radyoterapinin yan etkilerine minimum düzeyde maruz kalmakta ve ışın tedavisi kanserli hücreye hedeflenerek uygulanmaktadır. Farklı kanser türlerinde kullanılabilirliğinin yanında, Trilogy teknolojisi kısa sürede yüksek doz hızı sayesinde küçük lezyonları tedavi edebilme yeteneğine sahiptir. “Cone-Beam” bilgisayarlı tomografi ile de planlanan ışın dozunun hastaya en hassas şekilde ulaştırılmasını sağlar. Bu kombine teknoloji sayesinde klinisyen nasıl bir tedavi yaptığını gerçek zamanlı olarak görebilmektedir. Hem tanı, hem tedavi amaçlı kullanılan bu ileri teknolojiye sahip cihaz; hastaya ve klinisyene önemli avantajlar sağlamaktadır. Trilogy yüksek odaklı, güçlü radyasyon ışınlarını tümörün tam olarak bulunduğu noktaya gönderilmesini sağlayan kompleks bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji değişik kanser tedavilerinde etkili olarak kullanılabilmekle beraber kritik organların yakınındaki tümör hücrelerinin yok edilmesinde de çok avantajlıdır. Bunun yanında daha önce radyoterapi alan hastaların ikinci seri ışınlamaları için de idealdir. Trilogy teknolojisi her hastaya özel en iyi tedavi seçeneğini sunarak en doğru tedavinin verilmesini sağlar.

  Radyoterapinin Yan Etkileri

  Her ne kadar gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar kullanılsa da, radyoterapi tedavisi sırasında radyasyon yönünde olan ve kanserli hücrenin yanında bulunan bazı sağlıklı hücreler de hasara uğrayabilir. Bu nedenle ciltte kızarıklık ve soyulma, yorgunluk, halsizlik veya bulantı şikayetleri radyoterapinin yan etkileri arasında sayılabilir. Bu yan etkiler radyoterapi tedavisi bitince azalma gösterir ve zamanla ortadan kalkar.

  Güncel Haberler

  Angelina Jolie İki Memesini Birden Aldırdı

  Ünlü Hollywood yıldızı Angelina Jolie, 14 Mayıs, Salı ...

  DEVAMI »

  Egzersiz Yapmak Meme Kanseri Riskini Azaltıyor mu?

  Sevgili hasta, hasta yakını ve kanser alanına ilgi ...

  DEVAMI »

  Meme Kanserinde Akıllı İlaç ile Tedavi

  Meme kanseri tanısı sonrası hastaya uygulanan cerrahi tedavi, ...

  DEVAMI »
  TÜM HABERLER »